آتلانتیک: با وضع فعلی برجام، یک رئیس جمهور دموکرات هم به آن برنمی شود

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، نشریه آتلانتیک در گزارشی در خصوص وضعیت توافق هسته ای با ایران و سیاست واشنگتن در قبال آن، نوشته است که حتی اگر یک رئیس جمهور دموکرات روی کار بیاید، بعید است با وضع فعلی برجام حاضر به بازگشت به این توافق باشد.

آتلانتیک: با وضع فعلی برجام، یک رئیس جمهور دموکرات هم به آن برنمی شود

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ سفر و گردشگری، نشریه آتلانتیک روز یکشنبه در گزارشی مشروح به آنالیز سیاست دولت کنونی آمریکا در قبال توافق هسته ای با ایران پرداخته و نوشته است که کاخ سفید با اعطای معافیت های تحریمی به واردکنندگان نفت از ایران، عملا در حال حفظ این توافق است.

نویسنده در گزارش خود به مصاحبه با مقام های مختلف دولت آمریکا از جمله سخنگوی وزارت انرژی آمریکا و همچنین برایان هوک نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور ایران پرداخته که همگی متفق القول گفته اند به دنبال اعمال فشار حداکثری به ایران و نهایتا به صفر رساندن واردات نفت از ایران هستند.

با این وجود، به نوشته آتلانتیک، در داخل دولت ترامپ در خصوص عملی بودن این هدف اختلاف نظر هست و واقعیات بازار از جمله تحریم ناپذیری چین موجب شده تا چشم انداز روشنی برای توقف صادرات نفت ایران وجود نداشته باشد.

همین مسئله به صدور معافیت های تحریمی برای واردکنندگان نفت از ایران منجر شده و این معافیت ها هم حتی اگر هدفشان این نباشد، در حال حفظ چارچوب اصلی توافقی هستند که [دونالد] ترامپ [رئیس جمهور آمریکا] وعده نابودی اش را داده بود.

آتلانتیک سپس به جنبه دیگری از وضعیت توافق هسته ای پرداخته و نوشته است که با توجه به پایبندی ایران به توافق هسته ای با وجود احیای تحریم ها و در عین حال نزدیک شدن به تاریخ انقضای محدودیت های هسته ای برجام، حتی اگر در سال 2020 یک رئیس جمهور دموکرات روی کار بیاید، ممکن است به برجام بازنگردد.

نویسنده این گزارش نوشته است: حتی اگر در سال 2020 یک رئیس جمهور پیروز کاخ سفید باشد، ممکن است بازگشت به برجام با وضعیت فعلی آن را عاقلانه نداند.

رابرت اینهورن از اعضای دولت سابق آمریکا که در مذاکرات هسته ای با ایران نقش داشت، می گوید محدودیت های کلیدی برنامه هسته ای ایران تنها اندکی بعد از آنکه رئیس جمهور آینده در سال 2021 قدرت را تحویل بگیرد، منقضی می شوند. علاوه بر این، ارزیابی جامعه اطلاعاتی ایالات متحده نشان می دهد که با وجود بازگشت تحریم های آمریکا، ایران همچنان به توافق هسته ای پایبند مانده است، در این صورت مزیت سیاسی دست برداشتن از اهرم تحریم ها در همان ابتدا، چه خواهد بود؟

ریچارد نفیو از طراحان نظام تحریمی آمریکا و عضو تیم مذاکره کننده دولت سابق این کشور، می گوید حتی اگر رئیس جمهور دموکراتی بیاید و تصمیم به بازگشت به توافق هسته ای بگیرد، ما باید در خصوص این زمان از دست رفته، کاری کنیم، چراکه مفاد کنونی برجام به زودی دیگر ارزش آن را نخواهند داشت.

آتلانتیک در انتها این گزارش پیش بینی نموده است که فارغ از رفتار ایالات متحده، ایران احتمالا دو سال آینده را نیز به امید انتها یافتن حضور ترامپ در کاخ سفید، به توافق هسته ای پایبند بماند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "آتلانتیک: با وضع فعلی برجام، یک رئیس جمهور دموکرات هم به آن برنمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتلانتیک: با وضع فعلی برجام، یک رئیس جمهور دموکرات هم به آن برنمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید