ثبت ملی استاد محمود فرشچیان در یونسکو، آمادگی برای ثبت جهانی مینیاتور به اتفاق 3 کشور

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان با اشاره به اینکه فرهنگ ایرانی بهترین فرهنگ برای صیانت از هنرهای نگارگری و مینیاتور است، از ثبت ملی استاد محمود فرشچیان به عنوان نخستین گنجینه ملی زنده مینیاتور در یونسکو اطلاع داد و اضافه کرد: پرونده قابل توجهی برای جهانی شدن مینیاتور و ثبت مشترک میان ایران، ترکیه، آذربایجان و قزاقستان تهیه شده که اگر ثبت گردد، ایران نقش مهمی را در آن ایفا خواهد نمود.

ثبت ملی استاد محمود فرشچیان در یونسکو، آمادگی برای ثبت جهانی مینیاتور به اتفاق 3 کشور

بهمن نامور مطلق در گفت وگو با وبلاگ سفر و گردشگری درباره این موضوع شرح داد: به عنوان میراث ناملموس، فعالیت ها و آثار را در یونسکو ثبت می کنیم که در درجه اول ملی و بعد بین المللی است.

وی با اشاره به اینکه یکی از حوزه های ثبت به هنرها و مهارت های هنری برمی گردد، گفت: نگارگری و مینیاتور نیز از هنرهای ارزشمند منطقه ما به شمار می آیند. در چند ماه گذشته متوجه شدیم ترکیه به اتفاق سه کشور دیگر، پرونده ای را برای ثبت بین المللی مینیاتور در یونسکو آماده نموده اند.

سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان ادامه داد: اگر این اتفاق می افتاد، کشور ترکیه به عنوان داعیه دار مینیاتور در خاورمیانه و حتی کشورهای آسیای مرکزی و هند شناخته می شد.

نامور مطلق با بیان اینکه خوشبختانه دوستان ما در میراث فرهنگی با جدیت نسبت به این موضوع اقدام نموده اند، گفت: یک پرونده برای ثبت ملی مینیاتور در یونسکو و پرونده دیگری هم برای ثبت بین المللی آن از سوی میراث فرهنگی آماده شد.

وی درباره پرونده ملی مینیاتور تشریح کرد: در پرونده ملی باید نشان داده می شد که مینیاتور در ایران فعال است، به عنوان یکی از هنرهای مهم و اصلی در ایران تدریس می گردد و با توجه به پرورش شاگردان در این عرصه، در آینده نیز فعال خواهد بود.

سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان اعلام کرد: خوشبختانه در عرصه مینیاتور کشورمان یک سرمایه نمادین داریم که آن استاد محمود فرشچیان است؛ ایشان مهم ترین سرمایه نمادین معاصر و همچنین مهم ترین سرمایه مینیاتور دنیا معاصر محسوب می شوند.

نامور مطلق اضافه نمود: با همکاری دانشگاه استاد فرشچیان، کمیسیون ملی یونسکو و میراث فرهنگی تصمیم گرفته شد استاد فرشچیان به عنوان نخستین گنجینه زنده مینیاتور، در یونسکو به ثبت ملی برسد. این مهم با توافق همه دست اندکاران انجام شد و 5 استاد مطرح این عرصه یعنی استاد آقامیری، مهرگان، پاکستانی، زرگری و خانم افشان پور هم به عنوان ادامه دهندگان راه ایشان ثبت شدند. بدین ترتیب پرونده خوبی در سطح ملی ثبت شد و با یاری همین نهادها، پرونده ای هم آماده شد که در سطح دنیای ارائه گردد.

وی با اشاره به آماده شدن گواهی در این رابطه از سوی دانشگاه استاد فرشچیان و 5 استاد نامبرده، شرح داد: پرونده قابل توجهی برای دنیای شدن مینیاتور و ثبت مشترک میان ایران، ترکیه، آذربایجان و قزاقستان تهیه شده که اگر ثبت گردد، ایران نقش مهمی را در آن ایفا خواهد نمود. اگر کوشش های اخیر صورت نمی گرفت، مینیاتور بدون حضور ایران ثبت دنیای می شد؛ در حالی که کانون مینیاتور در فرهنگ ایرانی است.

سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان با بیان اینکه در صورت ثبت نشدن نام ایران در عرصه مینیاتور، مکاتب تبریز، اصفهان، قزوین، شیراز و مشهد نادیده گرفته می شد، تأکید کرد: فرهنگ ایرانی بهترین فرهنگ برای صیانت، حفاظت و تکثیر هنرهای نگارگری و مینیاتور است، چرا که این موارد با زندگی روزمره ما از جمله تزئینات شهری، وسایل روزمره، معماری و… گره خورده و همچنین فرآیند آموزش آن ها به شکل گسترده وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ثبت ملی استاد محمود فرشچیان در یونسکو، آمادگی برای ثبت جهانی مینیاتور به اتفاق 3 کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی استاد محمود فرشچیان در یونسکو، آمادگی برای ثبت جهانی مینیاتور به اتفاق 3 کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید