خبرنگاران تهران برای مرحله جدید مقابله با کرونا آماده می گردد

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، تهران-خبرنگاران - رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران از اجرای مرحله جدید مبارزه با این ویروس مرگبار در هفته جاری اطلاع داد که تعطیلی ادارات و کنترل تمامی خودروها در مبادی ورودی و خروجی پایتخت از جمله آنها است.

خبرنگاران تهران برای مرحله جدید مقابله با کرونا آماده می گردد

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری, دکتر علیرضا زالی عصر شنبه در نشست با جمعی از هنرمندان درباره قرنطینه کردن تهران گفت: قرنطینه چند فاز دارد که فاز یک و دو در حال اجرا است اما فاز سه که تعطیلی تمام ادارات و در خانه ماندن مردم به شمار می آید هنوز اجرا نمی گردد.

وی یادآورشد: فاز چهار نیز قرنطینه کردن کامل شهر است اما فاز چهار در صورتی می تواند پاسخگو باشد که فاز سه به خوبی اجرا گردد.

زالی با بیان اینکه قرنطینه شهر (فاز 4) اکنون نه مبنای علمی دارد و نه مناسب است اظهارداشت: قرنطینه سازی مطلق شهر جواب نمی دهد چرا که شهرها و استان های زیادی درگیر آن شده اند و اگر هم انجام گردد تاثیری ندارد.

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: اگر فاز سه اجرا نگردد هر فردی که کرونا دارد می تواند دو تا 20 نفر را مبتلا کند و در واقع اگر فرد مبتلا برای خرید به مغازه برود دو نفر و اگر در داخل مترو حضور پیدا کند می تواند 20 نفر را آلوده کند.

وی از هنرمندان به منظور تشویق مردم برای ماندن در خانه یاری خواست و اعلام کرد: حضور شما برای ایجاد حساسیت در میان مردم است. در واقع از ابتکار و هنر شما به دنبال ایجاد حساسیت در میان مردم و ترساندن آنها هستیم تا بتوانیم مردم را در خانه های خود نگه داریم.

زالی ادامه داد: از شما هنرمندان می خواهیم به عنوان چهره هنری به مردم پیغام بدهید که مردم سفر نفرایند و نوروز سال جاری دید و بازدید نداشته باشند و در خانه بمانند.

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود : وقتی یک خبر کذب در فضایی مجازی منتشر شد که برای این بیماری درمان قطعی پیدا شده است (واکسن ویروس کرونا) کشف شد؛ حضور و تراکم مردم در سطح شهر بیشتر شد.

وی افزود: از شما هنرمندان می خواهیم این پیغام را به مردم منتقل کنید که در خانه بمانند چرا که راهبرد ما ماندن مردم در خانه است اما تا به امروز ناموفق عمل نموده ایم و می خواهیم با حضور شما یک پیغام جدید و متفاوتی به مردم بدهیم.

کرونا در ایران وحشی تر شده است

زالی گفت : بسیاری از افرادی که در ایران بر اثر این بیماری فوت نموده اند ، بیماری زمینه ای نداشتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: هم اکنون بخش زیادی از ظرفیت بیمارستانی ما درگیر مقابله با این بیماری است و با تداوم این فرایند اگر همه ظرفیت بیمارستانی را نیز درگیر کنیم باز پاسخگو نخواهد بود.

وی ادامه داد: اکنون ما به دنبال این هستیم که ببینیم آیا ما در ایران و ایتالیا با یک ویروس وحشی نسبت به چین و سایر اروپا روبرو هستیم ؟

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت : امروز روزی است که از شما درخواست داریم برای نجات جان حتی یک نفر نیز به یاری ما بیایید به ویژه که ظرفیت شما هنرمندان بسیار است و با یاری هم می توانیم کار را بهتر پیش ببریم و دست به دست هم بدهیم تا جلوی قربانیان کرونا را بگیریم.

وی درباره اینکه آیا این ویروس تغییر بیولوژیکی است؟ ، گفت : این یک ویروس کاملا سیاسی است و در این تردید نکنید.

زالی افزود: ما اکنون سامانه سیب را به آدرس

salamat.org داریم که 85 میلیون ایرانی به این سامانه وصل هستند که به وسیله اقدامات خانه به خانه، نقشه آلودگی ویروس را رصد و غربالگری خود را درباره سه دسته از افراد اجرایی می کنیم.

وی افزود: نخستین گروه افراد سالم هستند ، گروه دوم ؛ علایم خفیف دارند که با (تب سنجی و تست خون) به ماموران سلامت وصل می شوند و در صورت شدید شدن علائم به بیمارستان انتقال می یابند و گروه سوم نیز علائم شدید دارند که با آمبولانس های ویژه به بیمارستان منتقل می شوند.

کنترل تمامی خودروها در مبادی تهران

زالی درباره کنترل مبادی ورودی و خروجی پایتخت گفت: بیشترین میزان مبتلایان در تهران کسانی هستند که به ترتیب از البرز ، قم ، کاشان و مازندران آمده اند. بنابراین باید سیاست های ما در بحث کنترل در مبادی ورودی و خروجی در محدوده غرب و شرق تهران شدیدتر باشد.

وی افزود: از فردا در مبادی ورودی و خروجی شهر تهران دستگاه های حرارت سنج مستقر خواهد شد که قادرند 100 خودرو را در لحظه به وسیله دوربین های حرارتی سنجش نمایند.

زالی توضیح داد: در صورتی که فردی علائم تب داشته باشد از ورود یا خروج وی جلوگیری می گردد و باید به خانه و شهر خود برگردد.

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران درباره بکارگیری سوله های مدیریت بحران شهرداری برای استفاده بیماریان کرونایی نیز گفت: این سوله های شهرداری برای استفاده بیماران بعد از بهبودی و طی کردن دوران نقاهت است تا این دوره را به مدت 9 روز در آنجا سپری نمایند.

وی افزود: این کار برای جلوگیری از گسترش ویروس بسیار موثر است و اینگونه نیست که ظرفیت بیمارستانی مان پایین است یا ظرفیت کم داریم و از این سوله ها بعنوان بیمارستان استفاده می کنیم.

نوروز همه در خانه بمانند

زالی تاکید نمود: سال جاری همه افراد باید دید و بازدیدهای نوروزی را کنار بگذارند به ویژه که بیماری کرونا نسبت به سالمندان رفتار خیلی بی رحمانه ای دارد.

وی به تعطیلی سفرهای نوروزی اشاره نمود و گفت: سال جاری سفرهای نوروزی را باید تعطیل کنیم چرا که بهداشت فردی در سفر به حداقل می رسد و افراد آسیب پذیرتر می شوند.

دکتر زالی ادامه داد: سال گذشته بیشترین سفرپذیری که داشتیم به استان های شمالی و خراسان رضوی بود ولی سال جاری اگر افرادی که به این استان ها سفر می نمایند آلوده باشند یک باری را بر روی دوش آن ها تحمیل خواهند کرد در حالیکه اکنون خودشان با کمبود ظرفیت و حداکثر اشباع به سر می برند.

وی گفت: اگر هم آلوده نباشند در صورت سفر به آن استان ها در آنجا آلوده می شوند.

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا افزود: اگر هم به استان های کم آلوده سفر نمایند با انتقال این آلودگی و ویروس ظلمی در حق آن ها نموده اند.

زالی گفت: البته بعضی اشتباهات رایج نیز وجود دارد که این ویروس در مناطق گرمسیر شیوع ندارد این در حالیست که اگر دمای هوا به 35 درجه و رطوبت 80 درجه باشد در آن صورت عمر ویروس به سه ساعت می رسد.

یاری نقدی فریبکاری است

وی افزود: این ستاد شماره حسابی برای پرداخت پول اعلام ننموده است و مردم به آن توجه ننمایند.

زالی اعلام کرد: بسیاری از این حساب های بانکی فریبکاری است چرا که بیشترین چیزی که به جای پول نقد اکنون به درد ما می خورد ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی نماینده است.

وی گفت: امروز فرزندان شما در خط مقدم و در سنگری سهمگین و سخت در حال جانفشانی هستند و این بیماری خیلی راحت پزشکان و پرستاران و مردم ما را از پای در می آورد.

رییس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا افزود: ما با این بیماری و ویروس یک جنگ فرسایشی خواهیم داشت و برای مقابله با آن احتیاج به همکاری و همیاری همه داریم.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تهران برای مرحله جدید مقابله با کرونا آماده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تهران برای مرحله جدید مقابله با کرونا آماده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید