دوگانه توسعه بانکداری الکترونیک و مخاطرات امنیتی

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، محمدحسین استاد بر ضرورت اتخاذ راهکارهای مناسب برای جلوگیری از سودجویی اقتصادی و ناامنی تراکنش های بانکی با همکاری و تعامل نهادهای امنیتی و نظام بانکی در ایجاد امنیت حداکثری برای استفاده گسترده مردم از بستر بانکداری الکترونیک و خدمات آن تاکید نمود.

دوگانه توسعه بانکداری الکترونیک و مخاطرات امنیتی

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، پس از آغاز ویروس کرونا در کشور و جان باختن تعدادی زیادی از هموطنان ، طبق اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یکی از مهم ترین مکان های عمومی و خطرناک برای ابتلا به بیماری کرونا شعبه های بانکی هستند از این رو استفاده راه حل ها و امکانات لازم برای کاهش حضور مردم در شعبه های بانکی به قطع زنجیره ویروس کرونا یک ضرورت است ، مهمترین راه کار استفاده از بستر بانکداری الکترونیک و گسترش آن است . اما لزوم گسترش بانکداری الکترونیک نه تنها در ایام شیوع بیماری کرونا بلکه در دنیای امروز یک ضرورت است اما این امر با مخاطراتی روبرو است که مهم ترین آن تأمین امنیت شبکه و جلوگیری از سوء استفاده های اقتصادی است. به همین منظور نظر آقای استاد، مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین وکارشناس بانکداری را در این خصوص جویا شدیم.

محمدحسین استاد مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین با اشاره به بعضی از مخاطرات بانکداری الکترونیک و لزوم توجه به امنیت شبکه گفت: مشتریان بر اساس قوانین و اسناد متقن می توانند از خدمات غیر حضوری و همچنین بانکداری الکترونیک استفاده نمایند. و بانک نیز مجاز است بر اساس این اسناد امکان تراکنش های اقتصادی را به وسیله درگاه های الکترونیکی برای آنان فراهم کند.

وی اضافه کرد: سوء استفاده از این امکانات غیر قابل انکار است همانطور که می دانید بانک موظف است تمام تراکنش های اقتصادی به اداره مبارزه با پولشویی گزارش دهد و همچنین تراکنش های مشکوک به وسیله سیستم های بانکی رصد خواهد شد.اما اتفاقی که می گفتند بعضی مشتریان به ظاهر به وسیله راه حلهای قانونی از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده می نمایند ولی در پشت پرده این خدمات در جای غیر قانونی مصرف می گردد که تشخیص آن از طرف بانک کاری امکان ناپذیر است. حل این معضل نیازمند همفکری و خرد جمعی است و ما با همکاری قوه قضایی و دادستانی خواستار اتخاذ راه حلهای مناسب برای جلو گیری این سودجویی هستیم.

این کارشناس بانکی توضیح داد: این در حالی است که با همکاری و پیگیری پلیس فتا بسیاری از فعالیت های غیر قانونی به وسیله درگاه های بانکداری مسدود شده است اما راه حل مناسبی یافت نشده است و در شرایط امروز و لزوم جلوگیری از اجتماعات مردمی برای قطع زنجیره کرونا استفاده از سیستم بانکداری الکترونیکی را دو چندان نموده است از طرفی مخاطرات و ناامنی های موجود در حوزه فضای مجازی ارائه خدمات و تراکنش های اقتصادی غیر حضوری را با چالش روبرو نموده است. لذا ضمن افزایش خدمات غیر حضوری و افزایش بهره برداری از بانکداری الکترونیکی باید به وسیله راه حلهای مناسب جلوی سوء استفاده های اقتصادی در این حوزه را گرفت.

وی مطرح کرد: ورود به اینترنت بانک به صورت دو مرحله ای، استفاده از رمز پویا برای انجام تراکنش های اقتصادی و حتی تغییر رمز عبور پویا و مجزاسازی آن برای خرید شارژ و یا تبادلات اقتصادی با ارزش بالاتر راه حلهای مناسبی برای جلوگیری از سوء استفاده اقتصادی در حوزه بانکداری الکترونیک است اما با این حال نمی توان جلوی تمام سوء استفاده ها را گرفت.

به عنوان مثال یک شرکت اینترنتی و یا هر فرد حقیقی حقوقی به صورت قانونی از بانک درخواست درگاه اینترنتی میکند و علی رغم تایید این درگاه اینترنتی به وسیله سایت شاپرک و شتاب گاهی اوقات برای استفاده سایت های شرط بندی و خلاف قانون به کار گرفته می گردد و بانک پس از اطلاع و هماهنگی پلیس فتا این درگاه ها را مسدود می نماید.

وی با اشاره به لزوم اصلاح کارمزد فعالیت های بانکی و تاثیر آن بر کاهش فیزیکی مشتریان در ایام پرمخاطره آغاز بیماری کرونا گفت پیش از اصلاح قانون کارمزد بانکی باید فرهنگ سازی مناسب انجام گردد و در صورت اجرای صحیح آن می تواند بسیاری از تجمعات بی مورد بانکی را کاهش دهد.

منبع: اقتصاد ایران

به "دوگانه توسعه بانکداری الکترونیک و مخاطرات امنیتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوگانه توسعه بانکداری الکترونیک و مخاطرات امنیتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید