روزهای کرونایی موزه ها و موزه هایی نو

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، موزه ها به عنوان یکی از مکان های مهم فرهنگی، طلایه داران تاریخ و فرهنگ بشری و عامل توسعه گردشگری فرهنگی هستند. با شیوع ویروس کرونا تعطیل شدند و امید است که در دوران پساکرونا مردم با دل تنگی هایی که دارند استقبال بی نظیری از این مکان ها داشته باشند.

روزهای کرونایی موزه ها و موزه هایی نو

اما رفته رفته خطر جدی تر شد و با اعلام پروتکل های بهداشتی و ترس از ابتلای مردم در چنین فضاهای پرازدحام که آن هم می توانست در ایام تعطیلات نوروزی برای مسافران و گردشگران دوچندان باشد، متولیان را بر آن داشت که ضمن خانه نشین کردن خود موزه ها، سلامت کارکنان موزه ای را چه از نظر فیزیکی و چه روحی در نظر داشته باشند.

از سویی نیز چون کووید 19 می توانست سلامت آثار تاریخی را به خطر اندازد جامعه موزه داری را با اما و اگرهای زیادی روبرو کرد، در تحلیل این موضوع به نظر می رسد اگر چنین وضعیتی توأم با اندیشه های موزه داران در خانه مانده تلفیق گردد، می تواند موجب خلاقیت هایی در روایت های جدیدی برای خوانش موزه ها و اشیای داخل آن فراوری کند.

خوانشی که راهنمایان موزه ها می توانند در این ایام کرونایی با خلق زمینه های ذهنی و دانش روز، مخاطبان بیشتری را برای ایام پساکرونا از آن بهره مند نمایند.

با چنین دیدگاهی که بحث خلاقیت نیز پیش می آید در نظریه تفکر واگرا که نخستین بار توسط جی پی گیلفورد ارائه شد. او معتقد بود که بهترین راه داشتن یک ایده خوب، ایجاد ایده های بسیار بوده بدین معنی که ایده های فراوان گام اول برای رسیدن به سطح بالایی از مهارت خلاقیت است.

این نکته را باید به خاطر بسپاریم که نخستین پاسخ ها در خلاقیت بسیار بدیهی بوده و نباید با آن ها خلاقیت ما متوقف گردد، ازاین رو در تفکر واگرا (Divergent thinking) که به معنی ایجاد یا خلق ایده های بسیار و متنوع برای مسئله است باید آن را از زوایای مختلف و فراوان با ایجاد تغییر در صورت مسئله و خلق ایده های مختلف و متفاوت موردبررسی قرار داد.

نکته دیگر در نظریه تئوری تکاملی خلاقیت (Honing theory): از قول لیان گبورا، خلاقیت زمانی به وجود می آید که فرد دنیا بینی خود را سازماندهی و پرورش دهد.

خلاقیت در اصل پرورش یا بازآفرینی دنیا بینی شخصی است که علاوه بر نتایج قابل مشاهده، بر بازسازی شناخت درونی و دنیا بینی در فرآیند خلاقیت تأکید دارد.

اکنون آنچه که در حوزه مردم شناختی رفتار و ایجاد خلاقیت در موزه ها به عنوان رکن اساسی باید از آن یاد کرد فرایند ذهنی است که از فرد معینی و در یک زمان تعیین دیده می گردد.

فرآیندی که در نتیجه آن، یک اثر جدید، اعم از ایده یا چیزی نو و متفاوت فراوری گردد.

از این رو می توان ایام کرونایی را با روزهای پرخطر اما سکون پیوند داد و با ایده های جدید خلق موزه های جدیدی را مطرح نمود که این بار می توانیم با راه اندازی موزه های کرونا، تجربه زیسته دیگری را در پنداشت ها و برداشت های روا و ناروا، فراوری ابزار، رفتارهای فردی و گروهی برای خود و آیندگان ترسیم کنیم.

* معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی و پژوهشگر مردم شناسی

منبع: میراث آریا

به "روزهای کرونایی موزه ها و موزه هایی نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزهای کرونایی موزه ها و موزه هایی نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید