لبنان همچنان ناآرام است؛ معترضان چادر برپا کردند

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، ایرنا نوشت: همزمان با چهارمین روز تظاهرات اعتراض آمیز لبنانی ها در بیروت (پایتخت لبنان) و شماری از شهرهای دیگر این کشور، نظامیان بازنشسته لبنانی نیز برای برگزاری تظاهرات ظهر امروز در میدان الشهداء بیروت فراخوان دادند.

لبنان همچنان ناآرام است؛ معترضان چادر برپا کردند

پس از شروع تظاهرات شامگاه پنجشنبه شماری از لبنانی ها تا صبح آدینه، تقریبا ناآرامی ها در فواصل زمانی مختلف همچنان ادامه داشت و تظاهرات نمایندگان در خیابان ها حضور داشته و سرنشینان خودروها و موتور سواران با سر دادن شعار و بوق های ممتد اعتراض خود را ابراز می کردند.صبح روز گذشته و امروز (یک شنبه) خیابان های فرعی بیروت و مناطقی که از مرکز شهر فاصله دارند، در مقایسه با دو روز نخست اعتراضات، شروع آرام تری داشتند.

از روز گذشته بیشتر اعتراضات به خیابان های اصلی بیروت و راههای ارتباطی مهم پایتخت کشیده شده است.

این در حالی است که همچنان بسیاری از راههای ارتباطی مسدود است و تظاهرات در طرابلس (شمال) صور و صیدا (جنوب)، البقاع (شرق) نیز ادامه دارد.

شادمانی از استعفای وزیران سمیر جعجع

پس از آنکه سمیر جعجع رهبر حزب نیروهای لبنانی شب گذشته از استعفای وزیران خود در کابینه حریری اطلاع داد، تظاهرات نمایندگان در جل الدیب در بیروت از استعفای وزرای این حزب ابراز شادمانی و اعلام کردند تا تحقق خواسته هایشان به تظاهرات ادامه خواهند داد.

در میدان النور طرابلس که مرکز تظاهرات مردم این استان به شمار می آید، تظاهرات نمایندگان شعارهایی در تایید استعفای نمایندگان حزب نیروهای لبنانی سر داده و استعفای تمام مقامات لبنانی را خواهان شدند.

روز گذشته تعدادی از استادان دانشگاه، دانشجویان، پزشکان و کارشناسان حقوقی نیز با ملحق شدن به تظاهرات نمایندگان دولت حریری را به حذف مالیات ها فراخواندند.

اما میدان ریاض الصلح در نزدیکی مقر نخست وزیری در مرکز بیروت یکی از پرازدحام ترین مناطق پایتخت از شروع تظاهرات بود و بنابر اعلام خبرگزاری رسمی لبنان شب گذشته تعداد تظاهرات نمایندگان در آن از مرز چند هزار نفر فراتر رفته و تا خیابان ها و میدان های اطراف امتداد یافت؛ تظاهرات نمایندگان در این محل مردم را به حضور پرقدرت در خیابان ها دعوت می نمایند.

در حالی که از شامگاه پنجشنبه یعنی شروع تظاهرات تا خاتمه روز آدینه به آتش کشیدن لاستیک ها یکی از مهم ترین اقدامات تظاهرات نمایندگان برای مسدود کردن خیابان ها بود، از روز گذشته این اقدام به میزان قابل توجهی کاهش یافته و بسیاری از تظاهرات نمایندگان در بیروت و طرابلس جوانان را از این اقدام منع نموده و تظاهرات مسالمت آمیز و در آرامش را خواهان شدند.

این در حالی است که ریا حسن وزیر کشور لبنان از همان شروع تظاهرات، آزادی بیان را حق مردم دانسته و از آنان خواست از وارد کردن خسارت به اموال عمومی و خصوصی خودداری نمایند.

روز گذشته فرماندهی ارتش لبنان نیز با صدور بیانیه ای مردم این کشور را به تظاهرات مسالمت آمیز فراخوانده و با درخواست های برحق آنان اعلام همبستگی کرد.

به دنبال این موضع ارتش لبنان، بعضی تظاهرات نمایندگان در بیروت با اعطای گل از نیروهای ارتش و نیز نیروهای امنیتی تشکر کردند.

برپایی چادر و شب زنده داری تظاهرات نمایندگان

تظاهرات نمایندگان لبنانی در بعضی نقاط با برپایی چادر شب ها نیز در خیابان ها مانده و تاکید دارند تحصن و تظاهرات تا تحقق خواسته هایشان به شکل مستمر و شبانه روزی ادامه خواهد یافت.

در این میان بعضی فعالان در شبکه های اجتماعی چهره های فرهیخته را به ملحق شدن به تظاهرات نمایندگان فراخوانده و معتقدند تظاهرات خودجوش مردمی به منظور ادامه، باید ساماندهی گردد.

در هر حال یکی از ویژگی های شاخص تظاهرات جاری در لبنان مشارکت پیر و جوان در آن است به این معنی که تعداد زیادی سالخورده در کنار جوانان و نوجوانان در تظاهرات حضور دارند.

این در حالی است که جونی منیز کارشناس سیاسی لبنانی روز گذشته در تبادل نظر با خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینکه هیچ حزب و یا گروه قدرتمندی حامی تظاهرات مردمی نیست، بلکه این تظاهرات خودجوش است، پیش بینی می گردد در روزهای آینده فروکش کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "لبنان همچنان ناآرام است؛ معترضان چادر برپا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان همچنان ناآرام است؛ معترضان چادر برپا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید