معاون قوه قضاییه: علت مرگ قاضی منصوری مبهم است

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه گفت: علت مرگ قاضی منصوری برای دستگاه قضایی هنوز مبهم است و در این پرونده برآورد های زیادی وجود دارد، اما دستگاه قضایی بر اساس مدارک و مستندات موضع می گیرد و قضاوت می نماید.

معاون قوه قضاییه: علت مرگ قاضی منصوری مبهم است

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ سفر و گردشگری، معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه گفت: علت مرگ قاضی منصوری برای دستگاه قضایی هنوز مبهم است و در این پرونده حدس های زیادی وجود دارد، اما دستگاه قضایی بر اساس مدارک و مستندات موضع می گیرد و قضاوت می نماید.

علی باقری اضافه نمود: همانطور که در اخبار آمده بود موضوع از آنجا آغاز شد که آقای منصوری یکی از متهمان پرونده های مفاسد مالی، وقتی اتهام متوجه وی شد متواری و از دسترس دستگاه عدالت خارج شد.

وی ادامه داد: پس از پیگیری ها معین شد متهم به یک کشور اروپایی رفته که سابقه سیاهی هم در نقض حقوق ملت ایران دارد؛ در آنجا هر چه پیگیری صورت گرفت آن کشور نه تنها برای استرداد وی با کشورمان همکاری نکرد بلکه هیچ پاسخی هم در این رابطه نداد.

باقری افزود: چندی قبل منصوری از آنجا به کشور رومانی رفت. پیرو پیگیری پلیس اینترپل ایران، پلیس رومانی وی را تحت تعقیب قرار داد و بر اساس دستور قاضی رومانیایی متهم را به مدت یک ماه تحت نظر قرار دادند تا اقدامات و تشریفات حقوقی و قضایی برای استرداد انجام گردد. قرار بود این جهت استرداد انجام گردد که روز گذشته (آدینه) خبر فوت وی منتشر شد.

معاون قوه قضاییه با تأکید بر اینکه هنوز اطلاعات درستی از نوع مرگ آقای منصوری نداریم، گفت: پلیس رومانی مرگ وی را تأیید کره، اما دلیل فوت هنوز معین نیست. پلیس رومانی در پاسخ به پلیس اینترپل ایران ادعا نموده که منصوری خودکشی نموده است؛ پلیس کشورمان پیگیری نموده که اولأ شما مدارک و مستندات را درباره خودکشی باید به ما ارائه کنید و ثانیأ چرا از وی به گونه ای محافظت نشده که این اتفاق نیفتد.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اینکه مگر وی تحت نظر پلیس اینترپل رومانی نبوده، گفت: این سؤالی بود که ما از طرف رومانیایی داشتیم؛ که چرا وقتی متهمی در مرحله استرداد است شما باید به گونه ای از او حفاظت کنید که اتفاقی برای او پیش نیاید و این مسئولیت متوجه آن ها است و ما پیگیر این قضیه هستیم که علت این فوت چیست. طرف رومانیایی درباره ادعایی که مطرح نموده باید مدارک و مستندات را ارائه کند و دوم اینکه چرا پلیس و دستگاه قضایی رومانی از وی محافظت ننموده، آیا قصور و تقصیری متوجه آن ها است؟ پاسخ به این موضوعات بعد از اینکه آن ها مستندات را ارائه بدهند معین می گردد و الان هر آنچه گفته گردد گمانه هایی است که استنادی ندارد.

باقری در مورد اینکه آیا می توان گفت این موضوع فشاری به دستگاه قضایی است برای انتها دادن به پرونده ای که قاضی منصوری هم در آن دخیل بوده، اضافه نمود: در پرونده های عظیم مفاسد مالی مانند این پرونده، حدس های زیادی به وجود می آید که بعضأ ناشی از حس کنجکاوی است یا با سوءنیت ها روبرو است. دستگاه قضایی بر اساس مدارک و مستندات موضع می گیرد و قضاوت می نماید تا وقتی که مستندات نباشد نمی توانیم موضع صریح بگیریم.

به گفته معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه، نکته قابل توجه در این پرونده این است که چرا وقتی آقای منصوری در یک کشور اروپایی بود که با جمهوری اسلامی ایران برای استرداد وی همکاری نمی کرد، هیچ خطری متوجه او نبود، اما در یک کشور اروپایی دیگر که درباره مراحل استرداد وی با ایران همکاری می نماید چنین اتفاقی برایش رقم می خورد و این یک شبهه جدی برای دستگاه قضایی است.

وی اعلام نمود: در حالی که مراحل مقدماتی استرداد در حال اجرا بود و طرف رومانیایی وی را به درخواست ایران تحت نظر قرار داده بود و متهم آزاد نبوده چرا باید این اتفاق در این کشور بیفتد و در آن کشوری که آزاد بوده این اتفاق رخ نمی دهد؛ این قضیه مبهم و مشکوک است و باید طرف رومانیایی مدارک و مستندات لازم را هم برای علت فوت و هم اینکه چرا از وی به گونه ای صیانت و حفاظت نشده که این اتفاق نیفتد، جوابگو باشند.

به گزارش ایرنا، شب گذشته سردار هادی شیرزاد رییس پلیس بین الملل نیروی انتظامی ایران، مرگ منصوری قاضی فراری را در رومانی تایید کرد.

همچنین سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه هم ضمن تایید خبر درگذشت قاضی منصوری، گفت: منتظر دریافت گزارش رسمی علت این حادثه هستیم و از مقامات رومانیایی درخواست داریم علت دقیق حادثه را رسما به ما اعلام نمایند.

غلامرضا منصوری متهم ردیف نهم پرونده اکبر طبری و 21 متهم دیگر است که از کشور متواری و به دریافت رشوه بالغ بر 500 هزار یورو متهم بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "معاون قوه قضاییه: علت مرگ قاضی منصوری مبهم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون قوه قضاییه: علت مرگ قاضی منصوری مبهم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید