ورود دستگاه تشخیص سریع کرونا به مرحله تجاری سازی

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، دستگاه تشخیص سریع ویروس کووید 19 (ROS) خلط با نام تجاری RDSS که به سرپرستی محمد عبدالاحد پژوهشگر دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، طراحی و ساخته شده، مجوز فراوری را از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کسب کرد.

ورود دستگاه تشخیص سریع کرونا به مرحله تجاری سازی

به گزارش بعدازظهر چهارشنبه ایرنا از دانشگاه تهران، دستگاه RDSS، توسط گروه نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر عبدالاحد تحت حمایت ستاد نانو و در قالب شرکت نانوحسگرسازان سلامت آریا طراحی و ساخته شده است.

این کار تحقیقاتی با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران، شهید بهشتی و پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی و کمیته علمی کرونای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مدت چهار ماه به نتیجه رسیده است.

نتایج یافته های این دستاورد پژوهشی در مجله معتبر بین المللی Biosensors and Bioelectronics با ضریب اهمیت IF 10،5 به چاپ رسیده (https:،،doi.org،10.1016،j.bios.2020.112435) و به تازگی مجوز فراوری این دستگاه از سوی سازمان غذا و دارو نیز صادر شده است و خبر آن در سایت این سازمان اعلام شده است. نمونه اولیه این دستگاه فراوری و در بیمارستان هایی چون امام خمینی، لقمان حکیم، امام حسین، نورافشار روی بیش از 600 بیمار مورد آزمایش قرار گرفته که نتایج مثبتی را به همراه داشته است.

دریافت مجوز فراوری این دستگاه جهت را برای ادامه تجاری سازی آن هموار می نماید. بر اساس نظر مخترعان دستگاه، این دستگاه برای تشخیص بیماری های ریوی نظیر آسم و سل هم قابل استفاده است که درد دوران پاندمی کرونا بسیار می تواند مؤثر باشد. این دستگاه به وسیله آنالیز تغییرات ایجاد شده در خلط بیمار، بیماری را تشخیص می دهد.

این دستاورد پژوهشی، برای پایش جمعی و عام و به عنوان سیستم یاری تشخیصی سطح فعالیت بیماری مناسب است و می تواند از گونه های اکسیژن فعال برای تشخیص بیماری های مربوط به ریه استفاده کند؛ چراکه افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط یکی از شاخص هایی است که می تواند نشان دهنده بیماری های حاد عفونی ریه از جمله کرونا باشد.

دلیل افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط را می توان در مرحله اول بخاطر به خدمت گرفته شدن سیستم انرژی ساز سلول برای تقسیم ویروس (mROS) و در مراحل بعدی بیماری بخاطر به عملکرد التهابی درون سلولی و ایمنی بدن در برابر حضور ویروس (cytotoxic ROS) نسبت داد. ،ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین

به "ورود دستگاه تشخیص سریع کرونا به مرحله تجاری سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود دستگاه تشخیص سریع کرونا به مرحله تجاری سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید