13 راه برای رسیدن به خوشبختی

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، هیچ کدام از انسان ها تحمل سختی ها و رنج ها را دوست ندارند و مدام تلاش و تلاش در دور شدن از آن ها را دارند، ولی همانگونه که همه ما تجربه کرده ایم زندگی بدون درد و رنج امکان پذیر نیست و همه ما در دوره هایی از زندگی خویش باید متحمل سختی های گوناگونی شویم.

13 راه برای رسیدن به خوشبختی

ما در دنیایی زندگی می کنیم که زمان بیشترین ارزش را دارد و شما با کمبود آن روبرو هستید. بنابراین، از آن عاقلانه بهره ببرید و در هر کاری که انجام می دهید خرسند باشید. چنانچه از انجام کار هایی که انجام می دهید خرسند نیستید، آن ها را رها کنید.

به یاد داشته باشید، هرچه خرسند تر و سالم تر باشید، ارزش بیشتری برای اطرافیان خود خواهید داشت. هیچ راه میانبری برای پیروزیت وجود ندارد، ولی چند راه چاره ساده وجود دارد که به شما در رسیدن به ارامش و خوشبختی یاری می نمایند.

علاوه بر این، سن و مرحله رشدی که در آن به سر می بریم هم در نظر مان به خوشبختی دخیل است.

برای یک نوجوان که به دنبال هویت و استقلال است، در مقایسه با یک شخص سال خورده که با تنهایی دست و پنجه نرم می نماید، خوشبختی معنی و تعبیر های مختلفی خواهد داشت.

به طور کلی روانشناسان خوشبختی را یک شرایط روحی روانی خاص می دانند که با حس خشنودی از زندگی، شادی و لذت بردن از لحظات همراه است؛ و خوشبخت هم کسی است از شرایط موجود و آنچه که دارد، خشنودی کامل دارد؛ بنابراین بر اساس این تعریف ملاک، رضایت مندی انسان است و نه شرایط یا شرایط محیطی خاص.

هنگامی که فردی انتقاد نابه جایی از شما می نماید یا صحبت ناخوشایندی به شما می زند، بهترین راه این است که آنرا فراموش کنید. این را در ذهن تان داشته باشید که گاهی حرف ها بی قصد و نیت قبلی و قلبی گفته می شوند؛ ولی اگر به نظرتان شخص مقابل تان با اگاهی کامل و نیت قلبی صحبت نامناسبی کرده باز به خاطر داشته باشید که شما با تمرین بخشش و فراموشی به شخصی قدرتمند تر بدل می شوید.

درصورتی که ذهن تان را درگیر این بحث ها نگه دارید، انرژی منفی زیادی در وجودتان شکل می گیرد که به حس نفرت، کینه و حتی تصمیم انتقام جویی می رسد. این حس ها مانع درک شادی هستند.

از لحظه به لحظه زندگی خویش لذت ببرید و اتفاقات قشنگ کوچک مثل وزش در یک روز دارای نسیم خنک، تماشای غروب خورشید و گوش سپردن به صدای اواز پرنده ها را نادیده نگیرید.

مطالعات نشان می دهند هنگامی که از همواره شاد تریم که کنار کسانی باشیم که شاد هستند، به آن هایی بچسبید که شاد هستند و شادی را به شما انتقال می دهند.

حتی چنانچه احساس خوشایندی نداشته باشد، دوباره تغییر یکی از چیز هایی است که میتوانید به آن تکیه کنید. تغییر رخ خواهد داد، پس برای احتمال وقوع آن برنامه ریزی کنید و برای این تجربه آماده باشید.

هر چیزی امکان دارد اتفاق بیفتد. درست هنگامی که فکر می کنید همه چیز دارید، ناگهان امکان دارد در عرض یک هفته از محل کارتان اخراج شوید، خانه تان را از دست بدهید، تصادف کنید یا حتی کشورتان درگیر جنگ گردد. این چیز ها سبب ناراحتی و افسردگی میشوند، ولی نباید بگذارید این شرایط زیاد طول بکشد.

همواره ذهن خویش را آماده نگه دارید تا بتوانید این عدم قطعیت ها را به نفع خودتان تغییر بدهید. از هر اتفاق بدی میتوان بعنوان وسیله ای برای ایجاد اتفاق های خوب استفاده کرد. حتماً شما هم قصه آن دختر سوری را شنیده اید که اخیرا برای گریز از جنگ و رسیدن به اروپا چندین ساعت در آب های سرد شنا کرد و سال جاری پیروز به کسب سهمیه المپیک سال 2016 در رشته شنا شد.

چنانچه برای پیگیری کردن رویاهایتان لازم باشد به جای دیگری نقل مکان کنید یا ادامه تحصیل بدهید امکان دارد مجبور باشید کاری را شروع کنید- هرکاری- تا بتوانید برای رویایتان پول پس انداز کنید.

به عنوان مثال باید چند سال کار کنید تا از درامد آن بتوانید برای تهیه وسیله ها کار هنریتان بهره ببرید. معین است که دلتان می خواهد از راه هنر پول دربیاورید، ولی اکنون نمی گردد؛ هنوز استادکار نشده اید و شهرتی بدست نیاورده اید. پس یکی از کار هایی را که دوست دارید، انجام دهید تا هزینه رفتن به دنبال رویایتان تأمین گردد.

خشمگین بودن فردی که بر شما ظلم کرده را نمی کشد. به جای این که قلب خود را با نفرت پرکنید، ببخشید و اجازه بدهید برود.

این شیوه ساده تر از چیزی است که فکر می کنید. اغلب اجازه دهید بروند تا قدرت شما بیش از گذشته گردد.

راحت است که در گذشته ماند. آری، سخت است که این روز ها را فراموش کرد، مخصوصاً اگر در خصوص تجربیات وحشتناک خودآگاه داشته باشید حتی اگر آن ها خوب باشند.

اما باید به خاطر داشته باشید گذشته دوباره برنخواهد گشت. تمرکز کنید همین اکنون خرسند باشید و به آینده بهتر فکر کنید.

قبول مسوولیت همه انتخاب ها در طول زندگی، یکی از راز های دستیابی به خوشبختی حقیقی است. درصورتی که مسوولیت خطا های خودمان را نمی پذیریم و از افراد دیگر معذرت خواهی نمی کنیم، دائما خودمان را مورد قضاوت قرار می دهیم یا تحقیر می کنیم.

درحالی که عذرخواهی، یکی از بهترین راه ها برای قبول مسوولیت همه رفتار های نادرست در مقابل دیگران است. این نکته مهم، توانایی ایجاد تغییر در زندگی را به شما یاد می دهد و حس خوشبختی را در شما تقویت می نماید.

هیچ کدام از انسان ها تحمل سختی ها و رنج ها را دوست ندارند و مدام تلاش و تلاش در دور شدن از آن ها را دارند، ولی همانگونه که همه ما تجربه کرده ایم زندگی بدون درد و رنج امکان پذیر نیست و همه ما در دوره هایی از زندگی خویش باید متحمل سختی های گوناگونی شویم.

ولی تنش و تحمل سختی ها برای رشد انسان امری لازم است. در واقع هرچه بیشتر یاد بگیریم که از سختی ها و سختی ها درس بگیریم، بیشتر به مفهوم حقیقی زندگی پی می بریم و بیشتر قدر خوشی ها و لحظات شادی را درمی یابیم. البته لازمه زندگی، سود بردن از خوشی ها و نعمت های گوناگون و همینطور تحمل سختی هاست، ولی در این بین رعایت اعتدال هم بسیار مهم است.

همه ما دوست داریم به تفریحات برویم و سفر های مختلفی انجام دهیم. سفر کردن و تفریح سبب کاهش اضطراب، افزایش شادی و ایجاد تجربه های مختلف می گردد؛ بنابراین با این موارد شما خوشبختی را تجربه می کنید. لازم نیست که تمام روز را به تفریحات و بازی اختصاص دهید، میتوانید برای اینکار در طول روز زمان کوتاهی را اختصاص دهید.

داشتن دوست سبب می گردد شما در زندگی خرسند تر باشید و کم تر به طرف خاطره های ناگوار قبل رفته و افسردگی بگیرید. دوست داشتن سبب می گردد شما از میزان استرس خویش بکاهید. علاوه بر این ها در افزایش طول عمر شما موثر است.

بر برنامه ریزی های خویش تأکید نکنید، بلکه هر لحظه از زندگی خویش را جشن بگیرید. جشنواره ها مدام برای ملاقات با مردم و لحظات شاد برپا می شوند. استرس و هر مسئله دیگری را برای آن چند روز کنار بگذارید و با دوستان و خانواده خود از آن جشن لذت ببرید. تلاش کنید دستاورد های خود و افرادی که به آن ها اهمیت می دهید را جشن بگیرید.

شکست، ناکامی و خسارات را حتی بیشتر جشن بگیرید. این به شما یاری می نماید تا به سرعت حرکت کنید.

از افرادی که به شما افکار منفی انتقال میدهند، فاصله بگیرید.

منبع: عصر ایران

منبع: فرادید

به "13 راه برای رسیدن به خوشبختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 راه برای رسیدن به خوشبختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید